Olimpiady Specjalne to jedna z trzech odmian zawodów olimpijskich o zasięgu światowym. Pozostałe dwie tworzą igrzyska olimpijskie oraz igrzyska paraolimpijskie. Początek przygód Polaków w Olimpiadach Specjalnych datuje się na 1983 rok.
Olimpiady Specjalne nie są pomysłem nowym. Powstały w 1968 roku z inicjatywy Eunice Kennedy Shriver. Skierowano je do osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Z biegiem lat zawody osiągały światowy zasięg.
W pierwszej edycji rywalizowali jedynie Amerykanie oraz Kanadyjczycy. W 1970 roku do tego grona dołączyli Francuzi. W 1983 do USA przylecieli także reprezentanci Nowej Zelandii. Jednocześnie na tamtych zawodach pojawili się Polacy.
Obecnie Olimpiady Specjalne można określić mianem gigantycznych. W 2023 roku do Berlina zjechało 178 nacji, łącznie ponad 6000 sportowców. Impreza trwała ponad miesiąc. Biało-czerwoni zdobyli wówczas 57 medali. Aby jednak do tego doszło, trzeba było przejść długą drogę.
Trudne początki
W dobie PRL trudno było myśleć o założeniu krajowego oddziału Olimpiad Specjalnych. Sytuacja powoli zaczęła zmieniać się we wspomnianym 1983 roku, kiedy czterech reprezentantów Polski pojechało do USA na szóstą edycję Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. To otworzyło drogę do dalszych działań ze strony zainteresowanych osób.
Ich finałem okazało się powstanie Ogólnopolskiego Komitetu Olimpiad Specjalnych przy Związku Głównym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w 1985 roku. Niedługo później nasz krajowy oddział został certyfikowany przez Special Olympics International.
Czas przełomu
Lata 90. okazały się niezwykle istotne dla istnienie Olimpiad Specjalnych Polska. Na początku nowego dziesięciolecia zostały one przyjęte w poczet Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W tym samym czasie, podczas walnego zjazdu, przyjęto oficjalną nazwę Olimpiady Specjalne Polska.
Zbiegło się to z dalszym rozwojem Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. W edycji z 1995 roku pojawiły się aż 143 państwa, natomiast w 1999 było ich już 150. Rozszerzono też harmonogram imprez, zawodnicy rywalizowali w 27 dyscyplinach, między innymi w koszykówce, badmintonie, kręglach, piłce nożnej, gimnastyce artystycznej czy piłce ręcznej.
Zawody te cieszą się popularnością na całym świecie, toteż ich obecność na Olimpiadach Specjalnych nie jest jakkolwiek zaskakująca. Jeśli jesteście zainteresowani oglądaniem rywalizacji sportowców na najwyższym poziomie, możecie sprawdzić ofertę Fortuna kod promocyjny. Dzięki niej uzyskacie dostęp do licznych transmisji z wydarzeń na żywo.
Era współczesna
W 2005 roku organizacja doczekała się statusu organizacji pożytku publicznego, zaś w 2010 roku zorganizowano Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Warszawie. Była to impreza historyczna, bo pierwsza w tym regionie Europy. Sportowcy rywalizowali wówczas w dziewięciu konkurencjach, a o utrzymanie popularności wydarzenia, a także stojącego za nim przesłania dotyczącego aktywizacji osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz zwiększenia świadomości społecznej poprzez szerzenie wiedzy, zadbali liczni celebryci. Osobiście zaangażowali się między innymi Maja Włoszczowska, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk, Leszek Blanik czy Joanna Brodzik.
Jednocześnie Polska odnosiła kolejne sukcesy na arenie międzynarodowej. Biało-czerwoni pojawiali się na zawodach letnich i zimowych. Podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2011 zdobyli aż 87 medali. Swój najlepszy wynik dotyczący złotych “krążków” ustanowili zaś w 2019 roku, gdy triumfowali 30 razy!
Obecnie prezeską Krajowego Komitetu jest Anna Lewandowska, żona Roberta Lewandowskiego. Prezeską Honorową jest zaś Katarzyna Frank-Niemczycka, od wielu lat aktywnie zaangażowana w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Została pierwszą Polką z tytułem Ambasadora Dobrej Woli UNICEF.